Otroctví anebo svoboda?

 

Každý ve svém životě stojíme před rozhodnutím. Já sama jsem si prošla několika změnami, ne jenom místa bydliště, práce, ale hlavně vnímáním svého života, svého Vědomí.

Proto, abych začala dělat to, co mě opravdu baví, co mě naplňuje, jsem se nejdřív potřebovala osvobodit od zažitých vzorců z dětství, školy, okolí.

Od dětství mě bavilo malovat, milovala jsem přírodu, zvířata, časem mě přitahovaly různé formy energie, práce s lidmi. Jenže moje představa byla, že na to nemám školu a tak to dělat nemůžu.

Dlouhé roky jsem se plácala v hledání toho, co chci. Hledání sama sebe. Moje mysl vytvářela neustále překážky, a v propojení s fyzickými nemoci jsem se dostala až na pokraj sil. Jenže máme jen dvě možnosti. Buď se budeme litovat a stěžovat si na to, jak je svět nespravedlivý, anebo vezmeme život do svých rukou a začneme si ho tvořit podle svých představ.

Postupně se mi začaly dostávat do rukou knihy. Zjistila jsem, že záleží na tom, co čteme. U mě to byly nejdřív knihy z oblasti numerologie, astrologie, čaker, reiky, bylinky. Pak se přidaly knihy o čínské medicíně, výživě. Nejzásadnější kniha byla Svět bez hranic, kde jsem se začala propojovat sama se sebou. A určitě zmíním i Čtyři dohody, Tajemství, Síla přítomného okamžiku, Síla přitažlivosti a jiné. Jenže jedna věc je knížky číst a druhá je začít to vše žít.

Dnes vedu svoje vlastní centrum v Rožnově. Jsem koučem Centra Radosti a pracuji s lidmi v oblasti pohybu, stravy a hlavně psychiky. Maluji obrazy, které vyzařují moji energii. A hlavně neustále pracuji na sobě. Dělám vše, co si přeji, dává mi to smysl a naplnění.

Jenže nemůžeme změnit svět, když nezměníme sami sebe.

Hlavní důvod vnitřní nesvobody člověka je jeho neznalost a především neznalost sebe sama. Dokud člověk nepozná sám sebe, dokud nepozná, jak pracuje jeho tělo, mozek a mysl, nemůže být svobodný, nemůže mít vládu sám nad sebou. Všechna antická učení prohlašují heslo „Poznej sám sebe“ za začátek cesty ke svobodě.

Několik kroků k sebepoznání.

Dýchání

Vše začíná nádechem a končí výdechem. Zaměřte se na svůj dech. Jak dýcháte? Rychle? Plytce? Do břicha? Anebo ani nevíte? Zkuste se teď zastavit v čtení a tři krát se zhluboka nadechněte do břicha a zhluboka vydechněte. Jak se cítíte? Můj dech se prohloubil a zpomalil až v poslední etapě sebepoznání a přitom teď cítím, že tím se má začít.

Strava

Strava je lék i jed pro naše tělo. O tom jsem se přesvědčila doslova. 29let závislosti na bílém cukru se odrazilo na mém zdraví. Když už jsem konečně pochopila, že mi lékaři nepomůžou a potřebuji si pomoct sama, začala jsem hledat význam jídla pro naše tělo i duši. Opět jsem začínala pomoci knížek. Jenže je toho tolik, že jsem měla v hlavě chaos. Vše mi do sebe zapadlo, až po absolvování kurzu Jídlo jako radost v centru Radosti. Tady jsem pochopila veškeré souvislostí jídla i psychiky.

Psychika

Vliv jídla na naši psychiku je větší, než jsem si myslela. Jakmile je přetížené tělo, je přetížená i naše mysl. A tím, že jsem ulevila tělu, začalo se mi čistit i moje smýšlení.

Vše je o prioritách

Životní prioritou číslo jedna je vaše vlastní blaho (zdraví, štěstí, klid) a rozšíření Vědomí. Tím, že rozšíříte svoje Vědomí, začnete se stávat sebevědomým člověkem.

Jak na to?

 • Přestaňte hájit svoje názory na to, co je dobré a co je špatné, stáváte se tak nepřípustní novým myšlenkám. Známe to všichni, kolikrát si myslíme, že máme pravdu, tvrdě si za tím stojíme a pak se ukáže, že je vše jinak. Nic není dobré ani špatné, bílé nebo černé, nic není štěstí anebo neštěstí. Vše je na uhlu pohledu a v podstatě každý máme tu svoji pravdu.

 

 

 • Přehodnocujte svoje názory, hodnoty, představy, cíle, naděje, agresivitu. Zastavte se na chvilku a zamyslete se nad tím, jestli chcete pořád to, co před několika lety. Vše se mění v proudu života. A je to tak zcela přirozené. Tak jak nabýváme zkušenosti, tak jak si více uvědomujeme sami sebe, tak se mění i náš pohled na život.

 

 • Naučte se důvěřovat své intuici. Už jsem několikrát slyšela:“ Ale já žádnou intuici nemám!“ Máme ji všichni, ale nejsme schopní ji vnímat. Intuice je náš vnitřní hlas, ale silnější je naše hlava, naše myšlenky. Zkuste se více pozorovat. Pozorujte ty první myšlenky, které k vám přicházejí – to je vaše intuice. Pak už začíná pracovat hlava. Určitě to znáte ze svých zkušeností, že jste něco řešili a říkali jste si, co a jak máte udělat a pak přišla na řadu hlava a udělali jste to po analýze rozumu úplně jinak. A pak to dopadlo jinak a řekli jste si „ale já jsem to věděl“.

 

 • Uvědomujte si své „omyly“ a snažte se je napravit. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, kterou se kdy naučíte. Kolikrát uděláme, nebo řekneme něco z našeho ega a pak toho i litujeme, ale právě to ego nám už nedovolí, abychom vše napravili. Jestli se v takové situaci nacházíte, na nic už nečekejte a jednejte. Uvidíte, jak se vám neskutečně uleví. Rozpustíte tak blok energie, který se vytvořil. Odpuštění druhému je odpuštění sobě. Vždyť jsme všichni jedna energie a všichni toužíme po tom, abychom byli šťastní.

 

 • Mějte rádi sebe a ostatní. Naučte se milovat. Naučte se milovat se vším všudy a pokud se vám něco na vás nelíbí, tak na tom pracujte. Přijetí sebe sama je důležité. Uvědomte si jednu věc. Naše tělo a celkově náš život jsme dostali darem a my si toho kolikrát nevážíme.

 

 • Buďte vděční. Vděčnost je nejsilnější vibrační myšlenka, jakou znám. Od té doby, co pociťuji vděčnost, se můj život začal měnit. Mnoho lidi neumí projevit vděčnost, jelikož vše už bereme jako samozřejmost. To, že žijeme, to že máme dvě ruce, dvě nohy, vidíme, slyšíme, máme kde bydlet, máme kde spát, máme co jíst a mola bych jmenovat donekonečna. Poděkujte každý den za to, co máte. A nejen to. Buďte vděční i za to „špatné“, co se vám v životě děje. Protože právě to vás posouvá v životě nejdál. Ale to vidíme kolikrát až s odstupem času. Kdysi jsem se pořád jenom stěžovala. Jak mě vše bolí, jak je venku škaredě, jak je to těžké atď. Zkuste veškerou stížnost převrátit na vděčnost. Začnou se dít zázraky. Nevěříte? Pozorujte své myšlenky.

 

 • Naučte se naslouchat, aniž by jste udělali předčasný úsudek, nebo něco hodnotili jako dobré a špatné. Naslouchání druhému je v dnešní společnosti největší problém. Jsme tak zaujatí svým názorem, že kolikrát nechceme ani připustit to, co říká ten druhý. Když připustíme fakt, že všichni mají pravdu v dané úrovni vědomí, staneme se tak otevření přijímat vše, co k nám přichází. Více pozorujte druhého člověka, co vám říká. Sledujte jeho gesta, mimiku tváře, jak se chvěje. Buďte více otevření a nedělejte předčasné závěry.                                                                                    
 • Uvědomujte si váš nový stav vědomí. Známe to všichni. Kolikrát si říkáme:“Chtěl bych být mladší, ale s tím rozumem, co mám teď.“ Tak si uvědomujeme posun, který jsme udělali. Je to náš přirozený vývoj. Učíme se pořád a to je na životě úžasné. Pozorujte každý svůj posun, každou změnu myšlení, každé nové uvědomění.

Svůj život si vytváříme svými myšlenkami. Nejsme to, co si myslíme, že jsme, ale co myslíme, to jsme! Řekněte si tu větu několikrát za sebou! Přitahujeme si do života vše, na co myslíme. Celý náš život je odrazem našich myšlenek.

Abychom se stali ve svém životě úspěšní, není důležité vzdělání, inteligence, znalosti, dokonce ani zkušenosti. Svět je totiž plno vzdělaných ztroskotanců. Stačí nám pouze vytrvalost a odhodlání. Vytrvalost je hnací síla, která odděluje úspěšných lidí od těch neúspěšných. Vytrvalost je spolehlivý základ pro váš cíl.

Osvoboďte se od starých zažitých programů a vzorců, které jsme získali z generace na generaci, ze systému, školy, od rodičů. Když to uděláte, najdete svobodu sami v sobě.

 

Můžeme přečíst spousty knih, článku, ale pokud se nepropojíme sami se sebou, nikdy nemusíme nic pochopit. Dělejte pro sebe maximum a vše pozorujte. Pozorujte každý posun, neúspěch, každou myšlenku a každý svůj nádech a výdech. 

Jděte si za tím, co chcete, co vás baví a naplňuje, protože váš život máte pevně ve svých rukou.

I když rozhodnutí bývá těžké, protože máte svoji jistotu a vidíte několik možností, máte strach a obavy, udělejte to! Rozhodněte se! Když už se rozhodnete, pak už nejsou pochyby a hlavně se vám otevřou další nekonečné možnosti.

Přeji vám klid a lásku ve svém životě. Iveta Ďuríková

 

 

 

 

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.